Сидорів – село у Гусятинському районі.
У часи правління короля Владислава Ягелончика, 7 жовтня 1398 p., на місці пустиря Береш, над річкою Сидорів, було закладено королівське село Сидорів.
5 квітня 1547 р. завдяки польному коронному гетьману Якубу Потоцькому Сидорів, у якому на той час було три церкви, костьол і домініканський кляштор, отримав статус містечка, однак згодом втратив свої привілеї.
Близько 1600 р. населений пункт став столицею ключа магнатів Каліновських, рід яких вперше зустрічається в Коломийському повіті у XVI ст. Анджей Каліновський поліг у битві з волохами під Обертином у 1530 р. Розвиток тій родині дав Валентій-Александр Каліновський — генеральний староста Поділля, барський староста, який завдяки протекції короля Сигізмунда III (підтримав короля під час бунту Зебридовського) зробив кар’єру і отримав маєтки. У шлюбі з Ельжбетою зі Струсів мав трьох синів. Наймолодший з них Марцін — чернігівський воєвода, кам’янецький каштелян і гетьман польний коронний, після смерті своїх братів отримав велику спадщину. Він побудував замок у Сидорові, піднявши його статус до містечка. У ньому була поміщена залога, якою керував Ян-Самуель Хрзановський, — знаний пізніше як оборонець Теребовлі. Але подальшого розвитку населений пункт не отримав, оскільки його власник у 1648 р. потрапив у козацький полон під Корсунем, а потім загинув у битві під Батогом.
1657 р. замок був зруйнований турками, а потім знову відбудований і черговий раз у 1677 р. здобутий турками, а через рік відвойований.
Знищений замок був відбудований на початку XVIII ст. за наступного Каліновського, теж Марціна (нащадок гетьмана з бічної гілки) — кам’янецького каштеляна. Він разом з сином Людвіком заснував v Сидорові костьол домініканців обсервантів, який був побудований у 1714 р. і мав вигляд герба Каліновських — “Калінова” (на червоному полі срібна стріла на дузі, супроводжувана на кінцях двома золотими зірками). Вістрям стріли є абсцида, стержнем — пресвітеріум з нефом, а двома зірками — дві вежі. Під головним вівтарем було поховано фундаторів храму. Це був приклад показної манії величі шляхти.
Після смерті Людвіка Каліновського у 1770 р. Сидорів одідичила його донька Текля Бєльська, а після неї її донька Анеля Мйончінська .
Короткий час Сидорів належав Коритовським, а від них отримав ці маєтки Ігнаци Пайчерт.
Незважаючи на те, що засновниками міста були Потоцькі, його гербом через складні історичні колізії виявилася родинна емблема Каліновських — “Калінова”.
План костьолу домініканці, побудованого
у вигляді герба “Калінова”
сучасний Сидорів:
замок 11 травня 2008 р.
11 травня 2008 р.
11 травня 2008 р.
11 травня 2008 р.
11 травня 2008 р.
11 травня 2008 р.
11 травня 2008 р.
Сюди дійсно варто приїхати, не думала, що в Тернопільськый області така краса є.
а я говорив же тобі ! дякую за комент! 😉
заходьте ще.
Побывали по дароге из Литвы на фест Каменец Подолске -18.05.2012
так и дышит стариной мало тоаких нетронутых не изпорченных реставрацие развалин осталось – Меж прочем отличное место для хорошего феста. Мож кто разобрал что написанно на воротах?